کابل اعلام حریق

کابل های اعلام حریق  با داشتن مقاومت در برابر  شعله و حرارت در سیستم های اعلام و اطفای حریق، سیستم های حفاظتی و هشدار آتش در ساختمان ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت بروز آتش سوزی در یک ساختمان و تا زمان رسیدن نیرو های آتش نشانی وظیفه مقابله با آتش بر عهده سیستم های اطفای حریق می باشد. حال در نظر بگیرید که در دما و شرایط آتش سوزی مدار هایی که وظیفه تغذیه کردن این سیستم ها را دارند، بسوزند و سیستم های اعلام و اطفای حریق غیر فعال شوند. یا با سوختن کابل های موجود در این مدار ها دود و گاز های سمی در محیط پخش شود و مشکل را دو چندان کند. در این شرایط کابل های اعلام حریق و نسوز با داشتن خواص مقاومت در برابر شعله و آتش می توانند کارآمدی این سیستم ها را بیمه کنند.

ساختار کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق دارای یک هادی از رشته های مسی قلع اندود شده می باشد. کیفیت این هادی را دارا بودن استانداردهای IEC 60228  و VDE 0295 تضمین می کنند. برای جلوگیری از تاثیر منفی نویز های موجود در محیط بر روی انتقال سیگنال در این کابل ها از یک حفاظ آلمینیومی به همراه دو لایه پوشش پلی استر در زیر و روی سیم تخلیه استفاده می شود. و در نهایت روکش از جنس سیلیکون این کابل را در برابر حرارت و شعله مقاوم می کند.

مهترین ویژگی های کابل اعلام حریق

مقاومت در برابر حریق : اولین و مهمترین مشخصه این کابل ها مقاومت در برابر حریق می باشد. در آتش سوزی مهمترین مولفه فعال ماندن سیستم های اعلام و اطفای حریق است. و برای دستیابی به این امر اتصال مدار های این سیستم به منبع تغذیه نباید به هیچ وجه قطع شود. از این رو استفاده از کابل های نسوز و مقاوم در برابر شعله ی اعلام حریق می تواند کارایی سیستم را تا حد بسیار بالایی تضمین نماید.

دارا بودن استاندارد های IEC 60332-1  برای تایید مقاومت کابل در مواجهه با شعله مستقیم  و IEC 60331-11 برای مقاومت در برابر آتش می تواند ضامن مرغوبیت این کابل ها باشد

کم دود بودن : یکی از مشخهای اصلی این نوع کابل کم دود بودن در زمان تماس مستقینم با شعله می باشد. مرغوبیت مواد اولیه سیلیکونی استفاده شده در فرآیند ساخت یکی از مهمترین عوامل تقویت کننده این فاکتور مهم می باشد.

یکی از معتبرترین  تاییده ها و استانداردهای لازم در این زمینه تاییده   IEC 61034-2 می باشد

عدم تولید گاز های سمی (عاری بودن از هالوژن ها) : در کنار کم دود بودن کابل های اعلام حریق در هنگام سوختن نباید گازهای سمی تولید نمایند چون در این صورت منجر به وارد آمدن صدمات جانی و ایجاد خفگی در افراد در معرض حریق می شود. در این ارتباط نیز استاندارد IEC 60754-2 می تواند ضامن این ویژگی باشد.

از دیگر ویژگی تاثیر گذار در کارکرد درست این کابل ها و همچنین قیمت آن وزن مس استفاده شده و درجه خلوص آن می باشد.

کابل اعلام حریق تولید شده در این مجموعه با برند سیل کیبل (silcable)  با بهره گیری از مواد اولیه مرغوب و رعایت استاندارهای لازم به بازار عرضه می شوند. همچنین این کابل ها دارای تاییده ها و استاندارد های لازم از سازمان آتش نشانی کشور می باشند.

لینک کوتاه: https://rsk-co.com/?p=101

مطالب مرتبط

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای راهدار صنعت کیهان محفوظ می باشد.

قوانین و مقرارات @ 2020