کابل کنترل

معرفی کابل کنترل (Control Cable)

در دنیای امروز که جهانی صنعتی و دیجیتال می باشد، ارتباطات و انتقال دیتا بسیار مهم می باشد. یکی از ملزومات این دنیای ارتباطات، کابل می باشد. یکی از جدیدترین کابل هایی که برای انتقال سیگنال در دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد کابل کنترل (Control Cable) است. کابل فرمان در صنعت علاوه بر انتقال سیگنال آنالوگ قابلیت انتقال سیگنال دیجیتال با ولتاژ پایین را هم دارد و امروزه استفاده از این کابل بسیار رایج شده است.

شرکت راهدار صنعت کیهان برترین تولیدکننده کابل کنترل استاندارد با تاییدیه های داخلی و بین المللی در ایران.

مشخصات کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل که به آن کابل فرمان هم گفته می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎شود در صنعت برای انتقال دیتا و سیگنال های دیجیتال و آنالوگ استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این کابل قابلیت انتقال سیگنال های مختلف با ولتاژ پایین می باشد. کابل کنترل دارای رشته هایی ما بین 2 تا 61 رشته در داخل خود است و نازک ترین مدل این کابل در اندازه 2.5 میلیمتر ساخته و طراحی شده است که هر یک از این مدل ها کاربرد خاص خود را دارد.

کابل کنترل شیلد دار

ساختار کابل کنترل

کابل فرمان هم مانند سایر موارد مشابه از دو قسمت بخش پوشش دهنده یا عایق و مغز داخلی یا قسمت هادی تشکیل شده است. ولی تفاوتی که این کابل با سایر کابل ها دار در ترکیب تشکیل دهنده این ساختار است که در زیر به ویژگی های مهم این کابل ها اشاره خواهیم کرد:

 1. قسمت مرکزی یا بخش هادی کابل کنترل از مس نرم و افشان می باشد.
 2. پوشش خارجی یا قسمت عایق این نوع از کابل از جنس PVC نوع D بوده که مخصوص این نوع کابل می باشد و یا از سیلیکون رابر ساخته میشود.
 3. این کابل در رنگ بندی های مختلف بر اساس تعداد رشته و نوع عایق بندی طراحی شده است که هر رنگ مشخص کننده نوع خاصی از این کابل ها می باشد.
 4. یکی از ویژگی های منحصر بفرد این کابل ها داشتن عایق از جنس پی وی سی، ترموپلاستیک (TPR) یا لاستیک می باشد که ساختار کابل کنترل را از سایر کابل ها متمایز می کند.
 5. نحوه قرارگیری رشته های این کابل داخل آن به صورت موازی می باشد. که با تعداد رشته های داخل آن تفاوتی در نحوه چینش بوجود نخواهد آمد.
 6. این کابل ها براساس ساختار و مدل خود قدرت مقاومت در برابر حرارت در محدوده دمایی مابین 5 تا 40 درجه سانتیگراد و از نوع سیلیکون رابر از 50- تا 200 درجه سانتیگراد را دارند که این ویژگی برای کاربردهای مختلف در صنایع بسیار مهم می باشد.
 7. کابل کنترل دارای ولتاژ اسمی مابین 300 تا 700 ولت می باشد که بر اساس نوع و مدل این ولتاژ متفاوت خواهد بود.

انواع کابل کنترل

در این بخش به معرفی انواع کابل کنترل خواهیم پرداخت

کابل کنترل افشان: این نوع از کابل کنترل بدون شیلد و گارد محافظ می باشد. جنس قسمت درونی و بخش هادی آن از نوع کلاس 5 و مس آنیل شده می باشد. این نوع از کابل در صنعت برای اتصال اجزاء مختلف خط تولید مورد استفاده قرار میگیرد.

این قسمت ها می تواند شامل ماشین افزار و تجهیزات حمل و نقل مکانیکی باشد. این کابل ها قابلیت اتصال به برق شهری و استفاده در سیم کشی ساختمان را هم دارد. این نوع از کابل کنترل در محدوده دمایی 5 تا 40 درجه بالای صفر قابلیت استفاده را دارد.

تعداد رشته های داخلی این مدل از 2 تا 40 رشته متغیر بوده و اندازه آن از 0.5 تا 2.5 میلیمتر مربع می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد.

کابل کنترل شیلد دار: جنس هسته داخلی این مدل از کابل ها همانند مدل قبلی از مس کلاس 5 و جنس مس آنیل شده می باشد و ولتاژی که معمولا از این کابل ها برای آن استفاده می کنند مابین 300 تا 500 ولت می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد.

انواع مدل این کابل ها با توجه به تعداد رشته و کاربرد در رنگ بندی های مختلف در بازار عرضه می شود. از این کابل ها در خط تولید برای اتصال دستگاه های مختلف به هم مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها در لایه خارجی خود همانطور که از نام آنها پیداست دارای شیلد یا گارد هستند و معمولا در مکان هایی استفاده می شوند که کابل ها باید دائما در حال حرکت هستند.

شیلد این کابل فرمان از نوار پلی استر می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد که به اطراف این کابل بافته می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎شود. مهمترین استفاده این نوع کابل در تابلوهای فرمان و مکان هایی که دارای میدان مغناطیسی تاثیرگذار بر عبور سیگنال هستند می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد. ضخامت گارد بیرونی این کابل ها معمولا تا 1 میلی متر می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد.

کابل کنترل افشان

مزایای استفاده از کابل کنترل شیلددار و بدون شیلد

 • استفاده از کابل کنترل باعث میشود که آسیب کمتری به تجهیزات و دستگاه های خط تولید برسد و این آسیب ها به حداقل برسد. زیرا این کابل ها نسبت به نوسانات سیگنال بسیار مقاوم بوده و قابلیت انتقال سیگنال های ضعیف را نیز دارند.
 • کابل فرمان باعث صرفه جویی قابل توجه در هزینه ها خواهد شد بدین صورت که از تخریب قسمت های مختلف برای کابل کشی و تخریب مسیر برای عملیات کابل کشی بسیار خواهد کاست و متعاقب آن از میزان هزینه ها بسیار کاسته خواهد شد.
 • استفاده از این کابل ها در برق صنعتی باعث میشود که از تیرهای برق قدیمی که قابلیت نصب کابل جدید را ندارند استفاده شده و با استفاده از کابل کنترل به ظرفیت آنها اضافه شود.
 • ساختار این کابل ها به شما این اجازه را می دهد که در صورت نیاز و برای زیبا سازی محیط محل مورد استفاده آنها را در داخل سینی یا کانال قرار داده و یا از معرض دید دور نگه دارید. به خصوص نوع شیلددار کابل کنترل برای این منظور بسیار مناسب می باشد.
 • از این کابل ها در هر شرایطی آب و هوایی به ویژه از نوع شیلددار آن می توان استفاده کرد، و به شما این امکان را خواهد داد که در محیط باز و تفاوت دمایی زیاد از آن استفاده کنید.
 • مهندسان برق به این نوع کابل بسیار علاقه دارند زیرا با استفاده از این نوع می توانند از متدهای مختلف برای کابل کشی استفاده کرده و طبق خواسته خود پروژه را به سرانجام برسانند.
کابل فرمان شیلد دار

کاربرد کابل کنترل در صنعت

کابل کنترل بسیار در صنعت کاربرد دارد ولی بیشترین موارد مصرف آن عبارت است از:

 1. استفاده در اتصالات ماشین ها و دستگاه های مختلف
 2. استفاده در تسمه نقاله های صنعتی به علت اینکه این تسمه ها دائم در حال حرکت بوده و اگر از کابل معمولی برای این مورد استفاده شود مکررا خراب شده و هزینه زیادی را تحمیل خواهد کرد.
 3. در خطوط های پیشرفته تولید خودرو مانند خطوط مونتاژ دستی و اتوماتیک
 4. برای اتصالات تجهیزات اتوماتیک که بصورت خودکار در حال حرکت می باشند و کابل ها در این اتصالات دائما در حال حرکت و استهلاک هستند.
 5. استفاده در مکان هایی که کابل باید ثابت بماند ولی تحت فشار خواهد بود. قابلیت انعطاف کابل کنترل در این موارد بسیار کاربردی می باشد.
 6. دستگاه های CNC: این دستگاه ها هم به صورت اتوماتیک بوده و همچنین دارای حرکت زیاد می باشند.
 7. ایستگاه های فشار قوی و پرقدرت نیروگاه های برق
 8. در کابل های تحت فشار و دائم الحرکت جرثقیل و بالابرها
 9. در صنعت رباتیک: این صنعت که بسیار امروز رونق پیدا کرده است. از این نوع کابل استفاده حداکثری در محل های ثابت و متحرک ربات می شود.
 10. در کابل متحرک آسانسور یا همان تراول کابل که این کابل هم دائما در حال حرکت و استهلاک می باشد.
 11. استفاده کابل کنترل در سیستم های تله متری بسیار متداول می باشد.
 12. دستگاه های نساجی و دستگاه های چاپ
 13. همچنین از این کابل کنترل می توان در مناطق مرطوب و از نوع خاص آن در زیر آب نیز استفاده کرد.
کابل کنترل افشان شیلد دار

قیمت کابل کنترل

قیمت کابل کنترل براساس نوع و تعداد رشته داخل آنها و و نوع هسته داخلی و پوشش خارجی بسیار متفاوت است. همچنین براساس برند و محل تولید هم تفاوت قیمت وجود خواهد داشت.

قیمت کابل فرمان بر اساس متر معمولا محاسبه می شود و با توجه به نرخ ارز نیز نوسانات قیمت خواهد داشت. معمولا محدوده قیمت از متری 20 هزار تومان شروع تامحدوده 500 هزارتومان براساس نوع و مدل می باشد.

البته قیمت کابل کنترل شیلددار همواره گرانتر خواهد بود بخاطر متریال و نوع پوشش خارجی کابل.

در تعیین قیمت این کابل ها جنس هسته داخلی و بخش هادی این کابل کنترل بسیار مهم و تعیین کننده است زیرا قیمت آلیاژ های استفاده شده در این هسته ها بسیار با یکدیگر متفاوت است و کاربرد آنها هم با هم دیگر فرق دارد.

در گذشته کابل کنترل نه تنها به صورت وارداتی بود بلکه در کشور ما هم تولیدی صورت نمی گرفت. ولی در سال های اخیر با وارد شدن تکنولوژی این صنعت به کشور تولید این کابل ها امروزه در کشور ما هم صورت می پذیرد و دارای نوع و کیفیت های مختلف می باشد.

در هنگام خرید چنین تجهیزات تخصصی برق که بسیار هم هزینه بر می باشد در صورت خرید نوع بی کیفیت آن ممکن است به دستگاه ها و خط تولید شما آسیب برساند.

باید حتما اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشید یا از مشورت یک کارشناس خبره بهره بگیرید.

شما میتوانید با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان شرکت راهدار صنعت کیهان، کابل های مورد نیاز پروژه های خود را تهیه کنید.

تیم فروش شرکت راهدار صنعت کیهان، آمادگی کامل خود را برای تامین کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های پروژه های کوچک و بزرگ شما هموطنان عزیز اعلام میدارد.

جهت دریافت لیست قیمت کابل کنترل و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید، همین الان با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. تیم بزرگ راهدار صنعت کیهان در تمامی مراحل مشاوره، انتخاب، خرید و خدمات پس از فروش در کنار شما مشتریان عزیز می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشد.

دفتر مرکزی: 88650175(021)
تلفن همراه: 09120469727
ایمیل: sale@rsk-co.com

فهرست